Přeskočit na obsah
Domů » Blog » Hloubkové čištění koberců: Víte, jak na něj?

Hloubkové čištění koberců: Víte, jak na něj?

    Koberec má doma snad každý z nás a o pravidelné péči – vysávání – není třeba příliš dlouho debatovat. Jednou za čas je ale třeba důkladnější čištění, které vám pomůže z vašeho koberce odstranit nečistoty z hloubky vláken a zbavit jej roztočů a bakterií. Jaké metody jsou vhodné a jaké přístroje se na hloubkové čištění koberců používají? 

    Domácí čištění koberců

    Ačkoliv profesionální čištění je jednou za čas potřeba, koberce byste měli pravidelně čistit i sami. Jednak proto, že jsou také lapači prachu, v čase se také znečišťují od nejrůznějších nápojů, jídel nebo domácích mazlíčků. 

    Klasickým čištěním je manuální mokré čištění. Na to použijte speciální přípravek určený na koberce. Je třeba pomocí houbičky a prostředku vytvořit hustou pěnu, kterou posléze koberec vykartáčujeme. 

    Na skvrny, které se časem objeví nejčastěji na jednobarevných kobercích, použijte ocet, citronovou šťávu nebo jedlou sodu. 

    Koberec můžete vyčistit i suchou cestou. Na to budete potřebovat prášek na koberce a vysavač. Postupujte pak podle návodu. 

    Dražší koberce nebo vlněné koberce doma sami raději nečistěte a pozvěte si profesionály.

    Profesionální čištění koberců

    Ani pravidelná péče nám koberec nemusí ochránit zcela. Jednou za čas je potřeba hloubkové čištění pomocí kartáčovacích, parních a horkovodních metod, a to nejen u přírodních materiálů, ale u všech typů koberců. Čištění pomůže zbavit koberec nečistot, alergenů i silného znečištění.

    Hloubkové čištění koberců

    • pomůže redukovat pachy
    • zbaví koberec skvrn a nevzhledných fleků
    • pomůže odstranit z koberce vosk
    • dezinfikuje koberec 
    • zbaví koberec alergenů, virů a bakterií
    • zbaví koberec chlupů od domácích mazlíčků

    Čím čistit? 

    Profesionální tepovač – Tepování koberců probíhá tepovačem, který vám můžeme zapůjčit. Máme k dispozici model Karcher Puzzi 10/1 a můžete jej použít na většinu čalouněných povrchů, nejen na koberce. Čištění probíhá tak, že nejdříve koberec vysajete, poté do tepovače nalijete vodu s čistícím přípravkem v příslušném poměru dle návodu. Tepovačem přejíždíte po koberci jedním směrem, po malých úsecích. Půjčujeme jej včetně čistícího přípravku a hubice na čalounění.

    Je velmi efektivní pro čištění menších až středně velkých ploch. Díky úzké trubici můžete navíc čistit i hůře přístupné plochy. 

    Ceník najdete tady.

    Jak probíhá čištění?

    U čištění mokrou formou je čisticí roztok je vpraven pod tlakem hluboko do vlákna čištěného materiálu, nečistota je rozpuštěna a poté vysáta do nádoby. 

    Kdy je mokré čištění vhodné? Základním předpokladem je, aby materiál byl barevně stálý a vodovzdorný. Takové jsou koberce ze syntetických látek. Pro mokré čištění nejsou vhodná přírodní vlákna – koberce jutové, perské, z kokosového vlákna nebo sisalu či mořské trávy. U těchto materiálů se proto doporučuje čištění suché. 

    Jak často koberce čistit?

    • bytové koberce mokrým způsobem čistěte minimálně jednou za rok
    • zátěžové koberce alespoň 2–3x ročně
    • koberce, které přijdou do kontaktu s alergiky a dětmi alespoň 3x ročně

    Mokré koberce nechte dobře proschnout.  Jak dlouho bude trvat, to pochopitelně záleží na materiálu, ačkoliv u mokrého čištění bývá až 96 % vody odsáto v průběhu čištění tepovačem. Průměrná doba schnutí koberce se pohybuje od 2 do 3 hodin.